The Twist Gallery

01/11/2021; Artur

Skręcona forma złożona z srebrzysto-białych segmentów w środku norweskiego lasu. Wyglądający jak wygenerowana komputerowo rzeźba budynek, od pierwszego momentu wprawia w osłupienie i wzbudza dziwną mieszankę emocji. Czym jest tajemniczy The Twist wybudowany nad rzeką Randselva na południu Norwegii.

The Twist Gallery jest projektem architektów z grupy BIG -Bjarke Ingels Group, założonej w 2005 roku przez duńskiego architekta  Bjarke Bundgaard Ingels. Grupa BIG słynie z niecodziennych projektów za którymi stoi wizja łączenia pragmatyzmu z utopijnymi wizjami, które mają stworzyć nową, lepszą urbanistykę. Urbanistykę, która jest w stanie sprostać wyzwaniom stawianym przez nasz ciągle zmieniający się świat. Jak można przeczytać na stronie pracowni BIG, The Twist jest połączeniem budynku, elementu infrastruktury i sztuki.  Muzeum, most i rzeźba w jednym tworzy intrygujący obiekt od którego trudno oderwać wzrok. Pomimo bardzo nieorganicznej formy budowla wkomponowuje się w leśny krajobraz i wydaje się idealnie współgrać z przepływającą pod nią rzeką. Ta niebanalna spójność  z otoczeniem wprowadza w medytacyjny stan, co sprawia, że The Twist jest miejscem w którym chce się przebywać. 

Warto również dodać, że to nie budynek sam w sobie generuje tę medytacyjną aurę, a całe starannie zaprojektowane otoczenie. The Twist jest położone na ścieżce wzdłuż której zostały rozstawione instalacje i rzeźby, co sprawia, że cała wizyta jest tak naprawdę spacerem w lesie naznaczonym ludzkimi wizjami. W środku galerii znajduje się przestrzeń na wystawy, w której podczas mojej wizyty odbywała się wystawa “Liquid Life” inspirowana relacją między ludźmi a naturą. Wszystkie elementy składające się na Kistefos (czyli park składający się z instalacji, rzeźb, galerii The Twist  i dwóch pomniejszych muzeów) sprawiają, że jest to wielowymiarowe doświadczenie. Skłania do refleksji, odpręża i daje nową perspektywę na architekturę. Jest to na pewno miejsce godne uwagi i samo zgłębianie wiedzy o nim bardzo inspiruje. Zachęcam do odwiedzenia strony Bjarke Ingels Group na której jest w prosty sposób wytłumaczona jest idea stojąca za The Twist i na której można przeczytać o innych ciekawych i odświeżających projektach słynnej pracowni. 

Hania Wójciak