Większość z inwestorów tylko raz w życiu podejmuje się ambitnego i trudnego wyzwania, jakim jest budowa domu. Każdy inwestor zabierający się za budowę zamierza to zrobić jak najlepiej technicznie. Poza tym mają oni jeszcze inne priorytety i wymagania. Może być ich wiele i zależą od indywidualnych potrzeb inwestorów. Mogą to być np. niskie koszty budowy, skrócenie czasu budowy, ekologia itp. itd. Też są różne wizje i priorytety względem samego domu. Na pewno należą do nich: funkcjonalność i estetyka budynku, dopasowanie do swoich potrzeb i stylu życia, przyszłe koszty eksploatacji, komfort użytkowania i trwałość. To bardzo ważne starać się je realizować i urzeczywistniać i w efekcie być spełnionym, mieć satysfakcję i dobrze się czuć w swoim domu.
Znajdźmy balans i przez to najlepsze rozwiązania
O funkcjonalności i kwestiach estetycznych decyduje forma i układ pomieszczeń w budynku oraz dopasowanie do otoczenia. Te czynniki wpływają też na właściwości użytkowe budynku w kontekście energooszczędności i komfortu użytkowania. Włączyć w to należy również zastosowane technologie i materiały. Wszystko to kreuje jakość życia, a zanim to nastąpi – decyduje np. o kosztach budowy. Trzeba znaleźć w tym jakiś balans i racjonalne podejście. Sztuką jest dopasowanie istotnych dla inwestorów elementów tak, by móc się dobrze w tym wszystkim odnaleźć. Tak jest właśnie z doborem materiałów do budowy domu. Najlepiej wybrać rozwiązania najbardziej racjonalne i które pasują najbardziej inwestorom. To sztuka znalezienia balansu pomiędzy wszystkimi ważnymi kwestiami dotyczącymi budowania.
Ściany jako główne elementy budynku
Od wieków głównymi elementami domu są: fundamenty, ściany, dach, okna, a w późniejszym czasie stropy. Współczesne budynki pod tym względem się nie zmieniły, choć rzecz jasna obecnie stosujemy inne materiały niż kiedyś. Składają się z tych samych głównych elementów budynku i są dodatkowo zaopatrzone w zaawansowane instalacje.
Przestrzeń wokół budynku oraz w budynku zorganizowana jest przede wszystkim przez jego przegrody. Największy w tym udział mają ściany. One tworzą zewnętrzny ochronny „pancerz” budynku, tworzą główną konstrukcję budynku, chronią wnętrza przed czynnikami atmosferycznymi i nawiązują do otoczenia. Wewnątrz budynku ściany wydzielają funkcjonalnie pomieszczenia. Te wewnętrzne też najczęściej tworzą konstrukcję. Ich powierzchnia jest największa we wszystkich pomieszczeniach. To ściany w głównej mierze tworzą podstawę i podłoże do tego, co jest w budynku zamontowane. Na nich opierają się stropy i dach, do nich mocuje się okna i instalacje, na nich wykonuje się wykończenia decydujące o estetyce, na nich wreszcie mocuje się elementy wyposażenia budynku. Mieszkanie w domu to przebywanie w przestrzeniach ukształtowanych przez ściany. Dlatego ściany mają tak duży wpływ na jakość kreację przestrzeni i jakością techniczną budynku oraz wszystkie kwestie związane z jakością jego użytkowania.
Wszechobecne i… niewidoczne
Ściany w budynku są wszędzie i to one przede wszystkim organizują użytkownikom przestrzeń do mieszkania i życia w budynku. Paradoks polega na tym, że ścian, tego głównego budulca nie widać. Na etapie użytkowania domu nawet ich nikt za bardzo nie zauważa i nie myśli o nich. Pod jednym warunkiem – że wszystko jest z nimi w porządku, są estetyczne, ciepłe, ciche, nie pękają ani nie stwarzają problemów przy użytkowaniu budynku (np. przy wieszaniu szafek lub innych elementów wyposażenia). Jeśli właściwie się dobierze materiały na ściany, a potem prawidłowo je wykona, to już jest ponad połowa sukcesu i dobry przepis na wymarzony dom. Warto więc otoczyć się takim budulcem, który spełni oczekiwania przyszłych użytkowników.
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi odcinkami poradnika dla osób rozważających decyzję o budowaniu, zamierzających się budować, rozpoczynających budowę i budujących. Opiszemy materiał stworzony wręcz do realizacji marzeń o domu i przeprowadzimy przez techniczne meandry wiedzy o nim i o procesie budowy.
Zobacz jakie właściwości ma beton komórkowy
Zobacz jak łatwo się buduje w systemie SOLBET
Solbet