Living Places Copenhagen

21/05/2023; Artur

Living Places Copenhagen, czyli jak budować zdrowe domy o rekordowo niskiej emisyjności.

W Kopenhadze powstały prototypy domów o emisji CO2 na poziomie 3,8 kg/CO2/m2/rok. Budynki są elementem przełomowego projektu Living Places Copenhagen, opracowanego i przygotowanego przez Grupę VELUX i partnerów, którzy udowadniają, że nie musimy czekać na futurystyczne technologie, aby już teraz budować w sposób bardziej zrównoważony. Ekspozycja została otwarta dla zwiedzających 22 kwietnia, w Dniu Ziemi. Living Places Copenhagen to przełomowy projekt opracowany i przygotowany przez Grupę VELUX i partnerów: firmy EFFEKT i Artelia, Enemærke & Petersen. Ekspozycja, zlokalizowana w centrum Kopenhagi, składa się z siedmiu budynków – pięciu otwartych pawilonów oraz dwóch ukończonych w pełnej skali domów. Celem realizacji jest zainspirowanie branży do konstruowania bardziej zrównoważonych budynków o niższym śladzie węglowym i jak najlepszym klimacie wewnętrznym. Ambicją Living Places jest także wytyczenie drogi w branży budowlanej dla starannie przemyślanych rozwiązań, które mogą pomóc w sprostaniu globalnym wyzwaniom dotyczącym klimatu i zdrowia.

W ramach projektu, Grupa VELUX i jej partnerzy, pokazują, jak budować domy o emisji CO2 na poziomie 3,8 kg/CO2/m2/rok, czyli trzykrotnie niższym od obowiązującego obecnie w Danii (12 kg CO2/m2/rok). Co więcej, koszt budowy takiego domu nie przewyższa duńskich cen rynkowych standardowego domu jednorodzinnego czy domu w zabudowie szeregowej. Projekt priorytetowo traktuje także klimat wewnątrz budynku, kładąc nacisk na osiągnięcie jak najlepszych efektów.

Branża budowalna, odpowiada za znaczną część globalnej emisji CO2, dlatego chcemy przyjąć odpowiedzialność za opracowanie rozwiązań na rzecz bardziej zrównoważonych projektów. Living Places udowadnia, że nie trzeba z tym czekać. Wraz z naszymi partnerami jesteśmy bardzo dumni z efektów, jakie osiągnęliśmy w tym projekcie. To znakomity przykład, że budowanie bardziej zrównoważonych, zdrowszych domów może nie tylko rozwiązywać problemy klimatyczne wywoływane przez naszą branżę, ale również poprawiać zdrowie mieszkańców. Warto przypomnieć, że przeciętnie spędzamy około 90% naszego życia w pomieszczeniach, zatem zdrowy klimat w naszych domach powinien mieć fundamentalne znaczenie – podkreśla Tina Mayn, Wiceprezes wykonawczy ds. produktów w Grupie VELUX.

Pomysłodawcą i autorem projektu jest Grupa VELUX we współpracy z architektami z firmy EFFEKT oraz inżynierami firmy Artelia. U podstaw tego projektu leży koncepcja, która opiera się na pięciu kluczowych zasadach. Domy powinny być: zdrowe, przystępne cenowo, proste, ponadczasowe i możliwe do realizacji na szeroką skalę. Zasady te można stosować zarówno do nowych, jak i już istniejących budynków.

VELUX

photo: Adam Mork

ZOBACZ https://buildforlife.velux.com/en/livingplaces